Prominent & Leading Manufacturer from Vadodara, we offer cnc fiber laser tube cutting machine, fiber laser pipe cutting machine, side mounted laser degree pipe cutting machine, side mounted auto loaded cnc laser bevel tube cutting machine, fully automatic laser tube cutting machine and ms ss fiber laser tube cutting machine.
₹ 2730000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 1.5 kW |
| Working Area | 1500x3000 mm |
| Max Pipe Diameter | 200 mm |
| Cutting Material | Aluminium, MS, SS |
| Max Pipe Length | 9 m |
| Pipe Shape | Angle, Square Pipe, Round Pipe, Rectangular Pipe |
| Chuck Type | Pneumatic Chuck |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Laser Source Brand | MAX |
| Automation Level | CNC |
| Phase | Three Phase |
| Control System Brand | FSCUT |
| Country Of Origin | India |
₹ 3220000 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 3 kW |
| Working Area | 6000MM |
| Cutting Material | SS, MS SS Pipe, MS, Aluminium |
| Laser Source Brand | MAX |
| Automation Level | CNC |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Table Type | Fixed Table |
| Control System Brand | FSCUT |
| Country Of Origin | India |
₹ 6502000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 6 kW |
| Max Pipe Diameter | 350 mm |
| Max Pipe Length | 6 m |
| Pipe Shape | Square Pipe, Round Pipe, Flat Bar, Rectangular Pipe, Angle, Channel |
| Chuck Type | Pneumatic Chuck |
| Automation Level | Automatic |
| Laser Source Brand | MAX |
| Phase | Three Phase |
| Country Of Origin | India |
₹ 2830000 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 1.5 kW |
| Working Area | 6000mm |
| Cutting Material | MM SS Pipe |
| Laser Source Brand | MAX |
| Automation Level | Automatic |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Table Type | Fixed Table |
| Control System Brand | FSCUT |
| Country Of Origin | India |
₹ 6020000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Fiber Laser |
| Material | Stainless Steel, Mild Steel, SS Tube, MS Tube |
| Working Area | 6500mm |
| Max Thickness | 16 mm |
| Max Pipe Diameter | 350 mm |
| Laser Power | 6kw |
| Application | DegreeTube/Pipe Cutting |
| Max Pipe Length | 6 m |
| Service Type | 3D Laser Cutting, Tube Cutting |
| Cutting Material | MS, SS |
| Pipe Shape | Channel, Rectangular Pipe, Angle, Round Pipe, Square Pipe, Flat Bar |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Chuck Type | Pneumatic Chuck |
| Sheet Size | 6500mm |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Automation Level | Automatic |
| Table Type | Rotary Attachment |
| Tolerance | ±0.05 mm |
| Laser Source Brand | MAX |
| Industry Served | Fabrication, Furniture, Automotive |
| Phase | Three Phase |
| Country Of Origin | India |
₹ 7220000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 6 kW |
| Max Pipe Diameter | 350 mm |
| Max Pipe Length | 6 m |
| Pipe Shape | Rectangular Pipe, Angle, Channel, Round Pipe, Square Pipe |
| Chuck Type | Pneumatic Chuck |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Laser Source Brand | MAX |
| Phase | Three Phase |
| Country Of Origin | India |
₹ 3050000 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 1.5 kW |
| Cutting Diameter Range | 10-240MM |
| Working Area | 1500x3000 mm |
| Max Pipe Diameter | 300 mm |
| Pipe Material | MS, Steel, SS |
| Cutting Material | Brass, MS, GI Sheet, SS, Copper, Aluminium |
| Pipe Shape | Rectangular, Oval, Chennels, Square, Round |
| Laser Source Brand | MAX |
| Automation Grade | Automatic |
| Max Cutting Thickness | Up to 10 mm |
| Automation Level | Automatic |
| Max Cutting Speed | 5 m/min |
| Cutting Type | 2D Cutting |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Usage Industry | Fabrication, Automotive, Furniture |
| Pipe Length Handling | Up to 6 m |
| Phase | Three Phase |
| Service Location | Pan India |
| Country Of Origin | Made In India |
₹ 6020000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Tube Laser |
| Laser Power | 1.5 kW |
| Max Pipe Diameter | 120 mm |
| Max Pipe Length | 6 m |
| Pipe Shape | Round Pipe |
| Chuck Type | Electric Chuck |
| Automation Level | Automatic |
| Laser Source Brand | MAX |
| Country Of Origin | China |
Mr. Upendra Patel (Owner)
Divine Techno Engineers
Plot No. 80, GIDC Wagohodia
Vadodara - 391760, Gujarat, India