Our product range includes a wide range of rust ,paint ,oil removal laser cleaning machine and fiber laser cleaning gun set.
₹ 550500 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 1500 W |
| Laser Type | Continuous Laser |
| Machine Type | Handheld |
| Cooling System | Liquid or Water Cooling |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Power Supply | 220 V 1 Phase |
| Rated Laser Power | 1500 W |
| Laser Beam Diameter | 10-300mm |
| Power Consumption | 12KW |
| Laser Mode | Fiber |
| Automation Grade | Manual |
| Wavelength | 200 Nanometre |
| Voltage | 220-240 V | 50 Hz |
| Weight | 120kg |
| Brand Compatibility | Maxphotonics |
| Country of Origin | Made in India |
| Level of Automation | Semi Automatic |
| Cable Length | 10mtr |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Red and White |
| Application | Paint Removal |
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 2000 W |
| Laser Type | Continuous Laser |
| Machine Type | Handheld |
| Cooling System | Liquid or Water Cooling |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Application | Rust Removal |
| Power Supply | 220 V 1 Phase |
| Rated Laser Power | 2000 W |
| Laser Beam Diameter | 50 micron |
| Power Consumption | 22KW to 25KW |
| Laser Mode | Fiber |
| Wavelength | 1000 Nanometre |
| Voltage | 400-440 V | 50 Hz |
| Weight | 750 gram |
Control Unit – Black rectangular control box with multiple ports for input/output connections (TOCH-TECH branding visible).
Laser Cleaning Gun – Mounted on the right with red and blue cables connected for power and air supply.
Two Power Supply Units – Metal-cased with honeycomb ventilation for electronic components.
Touchscreen Display Panel – For controlling and monitoring the cleaning process.
Main Cable Harness – Wrapped in black braided sleeving for protection, with multiple connectors.
Lens/Optics Modules – Several sealed lens cartridges in small transparent cases for laser beam focusing and protection.
Small Accessories Pack – Includes screws, connectors, and wiring accessories.
Communication/Signal Cable – Black cable with green connectors for linking the system components.
This is a close-up of the laser cleaning gun head showing the air assist feature.
Blue arrows indicate the direction of airflow, which helps in removing dust, debris, and vaporized material during cleaning.
The air outlet is integrated into the gun head near the lens to protect optics and improve cleaning efficiency.
A small inset shows the control knob/valve for air pressure adjustment.
Cleaning Gun Air Assist (Angled View)Another angle of the laser cleaning gun head with airflow direction marked by blue arrows.
This view shows the internal optics (lens system) inside the protective casing.
The inset again highlights the air inlet control section where air pressure can be regulated.
Also visible is the power button on the gun handle for operator control.
Mr. Upendra Patel (Owner)
Divine Techno Engineers
Plot No. 80, GIDC Wagohodia
Vadodara - 391760, Gujarat, India