91% Response rate
Offering you a complete choice of products which include fiber laser gold and silver cutting machine.
₹ 535000 / unit Get Latest Price
| Type of Machine | Fiber Laser Cutting Machine |
| Working Area | 100*100MM |
| Laser Power | 100W |
| Machine Type | Sheet & Tube |
| Cutting Material | gold and silver |
| Laser Source Brand | MAX |
| Automation Level | Manual |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Model Name/Number | DTE-100C |
| Brand | Divine |
| Usage/Application | Gold and silver Cutting |
| Phase | Single phase |
| Table Type | Fixed Table |
| Voltage | 220V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Cutting Thickness | Gold up to 12 Gauge |
| Cooling Mode | Air cooling |
| Warranty | 12 month |
| Cutting Accuracy | 0.02mm |
| Cutting Area | 110 x 110 mm |
| Laser Wavelength | 1064nm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 unit
Mr. Upendra Patel (Owner)
Divine Techno Engineers
Plot No. 80, GIDC Wagohodia
Vadodara - 391760, Gujarat, India
