Prominent & Leading Manufacturer from Vadodara, we offer silver jewellery laser hallmarking machine and gold silver jewellery table top laser engraving machine.
₹ 292000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber |
| Machine Type | Manual |
| Compatible Material | Gold |
| Marking Material | Gold |
| Form Factor | Portable |
| Machine Form | Portable |
| Axes Control | Manual |
| Marking Area | 110 mm |
| Marking Speed | 8000 mm/s |
| Min Line Width | 0.15mm |
| Usage/Application | Marking |
| Marking Speed Capacity | 7000 mm/s |
| Power Consumption | 30 kw |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 20 W |
| Laser Type | Fiber |
| Work Area | 110×110 mm |
| Engraving Speed | 5000mm/s |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Automation Grade | Manual |
| Suitable Material | Silver, Gold, Platinum |
Mr. Upendra Patel (Owner)
Divine Techno Engineers
Plot No. 80, GIDC Wagohodia
Vadodara - 391760, Gujarat, India