Offering you a complete choice of products which include laser jewellery soldering machine and jewellery laser solder machine.
₹ 415000 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 200 W |
| Power | 200W |
| Laser Type | Fiber |
| Output Current | 100A |
| Material | Gold & Silver |
| Single pulse energy | 125 J |
| Pulse Width | 0.1–10 ms |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Power Supply | Single Phase |
| Usage/Application | For Jewellery Industry |
| Model Name/Number | DTE-200JW |
| Voltage | 220V |
| Laser Wavelength | 1064nm |
| Usage Material | Gold, Silver, Platinum |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Observing System | CCD |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 385000 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 200 W |
| Power | 200W |
| Laser Type | Fiber |
| Output Current | 200 A |
| Material | Gold & Silver |
| Single pulse energy | 125 J |
| Pulse Width | 0.1–10 ms |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Power Supply | Single Phase |
| Usage/Application | For Jewellery Industry |
| Model Name/Number | DTE-200JW |
| Voltage | 230V |
| Max Pulse Energy | 80 J |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage Material | Silver, Platinum, Gold |
Mr. Upendra Patel (Owner)
Divine Techno Engineers
Plot No. 80, GIDC Wagohodia
Vadodara - 391760, Gujarat, India