Pioneers in the industry, we offer laser machine focus lance and laser focus lens from India.
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Laser Marking |
| Application | Laser Marking |
| Part Type | Lens |
| Focal Length | 100mm |
| Laser Type | Fiber |
| Compatible Material | Ceramic |
| Material | Glass |
| Brand | Max |
| Power | 6 kw |
| Laser Power | 30W |
| Aperture | 90% of lens diameter |
| Frequency | 20 kHz |
| Operating Temperature Range | -10 - 40 degree c |
| Diameter | 19mm / 20mm / 25mm / 30mm / 38.1mm |
Diameter: 20mm
Focal Length: 100mm
Wavelength: 1064nm (Fiber Laser)
Material: Fused Silica
Coating: AR Coated @ 1064nm
Application: Metal engraving, marking, precision cutting
Transmission: ≥99.5%
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Focal Length | 125 mm |
| Material | Fused Silica |
| Lens Type | Plano Convex |
| Coating | AR 1064 nm |
| Application | Cutting |
| Power Handling | >1000 W |
| Mount Type | With Mount |
Mr. Upendra Patel (Owner)
Divine Techno Engineers
Plot No. 80, GIDC Wagohodia
Vadodara - 391760, Gujarat, India