Prominent & Leading Manufacturer from Vadodara, we offer super 3-1 fiber laser welding head, sino galvo scanner head and laser marking machine for bar code.
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Process Type | Welding |
| Laser Type | Fiber |
| Laser Power | 2000 W |
| Max Laser Power | 2 kW |
| Assist Gas | Nitrogen |
| Focal Length | 300 mm |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Material | MS,SS,AL |
| Color | Silver |
| Single Gross Weight | 0.75kg |
| Usage/Application | Laser welding |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Process Type | Marking |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Part Type | Galvo Scanner |
| Compatible Brand | Sino |
| Max Laser Power | 50W |
| Compatible Model | Series Based |
| Usage/Application | Industrial |
| Part Name | Scan Head |
| Scanning Technology | Laser |
| Assist Gas | Air |
| Usage | Photo Scanner, Marking |
| Focal Length | 100 mm |
| Material | Metal |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Packaging | Single Piece |
| Offering Laser | Cables |
| Supporting Format | DXF, PLT |
| Model Name/Number | Sino Galvo |
| Laser Wave Length | 1064 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber |
| Machine Type | Portable |
| Operation Mode | Manual |
| Mode Of Operation | Manual |
| Power | 20 w |
| Marking Area | 110 x 110 mm |
| Marking Depth | 0.5 mm |
| Voltage | 220 v |
| Laser Source | Max |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Wavelength | 1064 nm |
| Marking Speed | 7000 mm/s |
A fiber laser marking machine is highly suitable for serial number marking on metal components due to its speed, precision, and durability. Here are the key highlights:
Mr. Upendra Patel (Owner)
Divine Techno Engineers
Plot No. 80, GIDC Wagohodia
Vadodara - 391760, Gujarat, India