Pioneers in the industry, we offer laser hall marking computer system machine, jewelry laser spot welding machine, handy laser welding machine, laser welding cleaning cutting machine, yag laser spot welding machine and portable hand held laser welding machine from India.
₹ 382000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber |
| Machine Type | Manual |
| Compatible Material | Gold |
| Marking Material | Gold |
| Form Factor | Portable |
| Machine Form | Desktop |
| Axes Control | Manual |
| Marking Area | 110 mm |
| Marking Speed | 6000 mm/s |
| Usage/Application | GOLD MARK |
| Marking Speed Capacity | 6000 mm/s |
| Marking Depth | 0.1 mm |
| Power Consumption | 20 kw |
| Laser Power | 20 w |
| Power | 30 w |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Price Range:
₹ 472000 / Unit Get Latest Price
| Laser Type | Fiber |
| Output Current | 200 A |
| Material | Mild Steel |
| Pulse Width | 0.1–10 ms |
| Laser Wavelength | 1070 nm |
| Power Supply | Single Phase |
| Max Pulse Energy | 80 J |
| Automation Grade | Manual |
| Usage Material | Platinum, Silver, Gold |
| Laser Power | 9 kW |
| Pulse Frequency | 100 Hz |
| Laser Wave Length | 1064 nm |
| Voltage | 220 V |
| Usage | Weld Jewelry Gold Sliver Platinum |
| Laser Pulse Width | 20 ms |
Minimum order quantity: 5 Unit
It runs on single phase electrical connection, so very less electricity consumption.
Banefits of laser gold Welding machine:
Easy to use software, non technical person can also easily operate this machine.
It does not require external Cooler
It does not require laser & optics alignment, which leads to lesser maintenance cost.
Highly accurate and precise, accuracy up to 0.01mm.
Long lasting laser life.
Exceptional speed and efficiency.
₹ 418000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Automation Grade | Manual |
| Laser Power | 1.5KW |
| Application | Auto Parts |
| Usage/Application | Industrial |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Operation Mode | Manual |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Cooling System | Water Cooled |
| Spot Size | 0.3 mm |
| Power Supply | 220 V |
| Axis Control | 2 Axis |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 472000 / Unit Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 1.5KW |
| Application | Auto Parts |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Cooling System | Water Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Spot Size | 0.5 mm |
| Power Supply | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Operation Mode | Manual |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 782000 / Unit Get Latest Price
| Laser Type | Nd:YAG |
| Application | Mould Repair |
| Material | Mild Steel |
| Operation Mode | Manual |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Spot Size | 0.5 mm |
| Power Supply | 220 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 220/230 V |
| Laser Power | 200 W |
| Laser Pulse Width | 20 ms |
| Light Spot Size | 0.2-3.0 mm |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 482000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Automation Grade | Manual |
| Laser Power | 1.5KW |
| Application | Auto Parts |
| Usage/Application | Industrial |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Operation Mode | Manual |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Cooling System | Water Cooled |
| Spot Size | 0.3 mm |
| Power Supply | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 510000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Automation Grade | Manual |
| Laser Power | 1.5KW |
| Application | Auto Parts |
| Usage/Application | Industrial |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Operation Mode | Manual |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 1–20 ms |
| Cooling System | Water Cooled |
| Power Supply | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 482000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Automation Grade | Manual |
| Laser Power | 1 kW |
| Application | Auto Parts |
| Usage/Application | Industrial |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Operation Mode | Manual |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | CW |
| Cooling System | Water Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1902000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Automation Grade | Automatic |
| Laser Power | 1.5KW |
| Application | Battery Pack |
| Usage/Application | Industrial |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Operation Mode | AUTOMATIC |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Cooling System | Water Cooled |
| Spot Size | 0.3 mm |
| Power Supply | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 792000 / Unit Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 200 W |
| Application | Mould Repair |
| Material | Mild Steel |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Brand | Divine |
| Spot Size | 0.1 mm |
| Capacity | 200/400/600W |
| Power Supply | 220 V |
| Frequency | 0-100Hz |
| Axis Control | 2 Axis |
| Camera | CCD |
| Cooling Method | 1P/2P/3P Industrial Chiller |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Automatic |
| Operation Mode | Manual |
Minimum order quantity: 1 Unit
Minimum Order Quantity: 5 Unit
| Cooling System | 3P Water Cooling |
| Laser wave length | 1064nm |
| Minimum spot diameter | 0.01-0.15mm |
| Power | 300W |
| Minimum pool | 0.1mm |
| Manufacturing Brand | Divine Laser |
| Laser Wavelength: | 1064nm |
| Phase: | Single Phase |
| Power Consumption: | 6 kW |
| Cooling System: | Water Cooling |
| Laser power: | 200W |
| Electricity demand: | 220V/50 Hz |
| Manufacturing Brand: | Divine Laser |
| Single pulse energy | 50J |
| Frequency welder | 0-100Hz |
| Pulse width | 0.2 -20ms |
| Welding depth | 0.1 -2mm |
| Adjustable spot | 0.1 -3mm |
| Countertops | 350 x 500mm (Accept custom) |
| Control Systems | Microcomputer control |
₹ 475000 / Unit Get Latest Price
| Laser Power | 200 W |
| Power | 200 W |
| Machine Required | Jewelry Soldering Machine |
| Laser Type | Fiber |
| Output Current | 200 A |
| Power Type | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Pulse Width | 0.1–10 ms |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Power Supply | Single Phase |
| Working Voltage | 220 V |
| Brand | Divine |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage Material | Silver, Platinum, Gold |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
| Voltage | 230V |
| Laser power | 400W |
| Laser pulse width | 20ms |
| Adjusted spot range | 0.1 - 2.5mm |
| Manufacturing Brand | Divine Laser |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 2260000 / Unit Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Automation Grade | Automatic |
| Laser Power | 2 kW |
| Application | Auto Parts |
| Usage/Application | Industrial |
| Operation Mode | Automatic |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Spot Size | 0.5 mm |
| Power Supply | 220 V |
| Axis Control | 4 Axis |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 220 V |
₹ 2252000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Automation Grade | Automatic |
| Laser Power | 2 kW |
| Application | Auto Parts |
| Usage/Application | Industrial |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Operation Mode | Automatic |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Cooling System | Water Cooled |
| Rated Input Power Capacity | 220V |
| Spot Size | 0.5 mm |
| Power Supply | 220 V |
| Axis Control | 4 Axis |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 655000 / Piece Get Latest Price
| Laser power | 2000 W |
| Axis count | 3 axis |
| Weld thickness | 4 mm |
| Laser type | Fiber |
| Worktable size | 600x600 mm |
| CNC controller brand | FANUC |
| Cooling type | Water cooled |
| Phase | 1 phase |
| Automation level | Manual load |
| Country of origin | India |
₹ 395000 / Piece Get Latest Price
| Power | 3 w |
| Cooling Method | Water Cooling |
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Machine Type | Automatic |
| Marking Area | 110 x 110 mm² |
| Brand | JPT |
| Marking Depth | 0.01 mm |
| Voltage | 220 v |
| Wavelength | 355 nm |
| Weight | 155 kg |
| Marking Speed | 1000 mm/s |
| Laser Type | UV |
5 lakhs to 20 lakhs
The Desktop Version requires small spaces and natural air cooling system which a cost effective solution.
₹ 462000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 2 kW |
| Application | Metal Welding |
| Operation Mode | Manual |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Spot Size | 0.5 mm |
| Power Supply | 220 V |
₹ 395000 / Piece Get Latest Price
| Power | 3 w |
| Cooling Method | Water Cooling |
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Machine Type | Manual |
| Marking Area | 110 x 110 mm² |
| Brand | JPT |
| Marking Depth | 0.01 mm |
| Voltage | 220 v |
| Wavelength | 355 nm |
| Weight | 155 kg |
| Marking Speed | 5000 mm/s |
| Laser Type | UV |
5 lakhs to 20 lakhs
The Desktop Version requires small spaces and natural air cooling system which a cost effective solution.
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 20 W |
| Laser Type | Fiber |
| Work Area | 110×110 mm |
| Engraving Speed | 5000 |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Automation Grade | Manual |
| Suitable Material | Silver, Platinum, Gold |
₹ 682000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Automation Grade | Manual |
| Laser Power | 2 kW |
| Application | Auto Parts |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Operation Mode | Manual |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Cooling System | Water Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Spot Size | 0.5 mm |
| Power Supply | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 455000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 1500W |
| Application | SS,MM welding |
| Operation Mode | Manual |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Spot Size | 0.5 mm |
| Power Supply | 220 V |
₹ 8002000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 3 kW |
| Application | SS,MS |
| Operation Mode | Manual |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Spot Size | 0.5 mm |
| Power Supply | 380 V |
Mr. Upendra Patel (Owner)
Divine Techno Engineers
Plot No. 80, GIDC Wagohodia
Vadodara - 391760, Gujarat, India