Offering you a complete choice of products which include ss bellows laser welding machine, jewellery laser welding machine, mild steel laser welding machine, gold jewellery table top laser welding machine, laser automatic pipe welding machine and 3000w fiber laser welding machine.
₹ 693000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 2 kW |
| Application | Auto Parts |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 1–20 ms |
| Cooling System | Water Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Spot Size | 0.3 mm |
| Power Supply | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Operation Mode | Manual |
₹ 383000 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 200 W |
| Power | 200 W |
| Laser Type | Fiber |
| Output Current | 200 A |
| Pulse Width | 0.1–10 ms |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Power Supply | Single Phase |
| Working Voltage | 220 V |
| Brand | Divine |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Max Pulse Energy | 80 J |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage Material | Silver, Gold, Platinum |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 462000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 1.5KW |
| Application | Auto Parts |
| Usage/Application | Industrial |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Cooling System | Water Cooled |
| Spot Size | 0.5 mm |
| Power Supply | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Automatic |
| Operation Mode | Manual |
₹ 463000 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 200 W |
| Power | 200 W |
| Laser Type | Fiber |
| Output Current | 200 A |
| Pulse Width | 0.1–10 ms |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Power Supply | Single Phase |
| Working Voltage | 220 V |
| Brand | Divine |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Max Pulse Energy | 30 J |
| Automation Grade | Manual |
| Usage Material | Gold, Platinum, Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 885000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 2 kW |
| Application | Auto Parts |
| Phase | Single Phase |
| Welding Type | Laser Welding |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Power | 1500W |
| Input Supply Voltage | 220V |
| Voltage | 220V |
| Weight | 120kg |
| Body Material | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Automatic |
| Operation Mode | Manual |
₹ 953000 / Unit Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 3 kW |
| Phase | 3 phase |
| Application | Auto Parts |
| Usage/Application | Industrial |
| Welding Type | Laser welding |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Automation Grade | Manual |
| Weld thickness | 3 mm |
| Operation Mode | Manual |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 1–20 ms |
| Cooling System | Water Cooled |
| Power | 3000W |
| Spot Size | 0.5 mm |
| Power Supply | 380 V |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Unit
₹ 482000 / Unit Get Latest Price
| Machine Required | Jewelry Laser Welding Machine |
| Laser Power | 200 W |
| Laser Type | YAG |
| Output Current | 200 A |
| Power Type | Electric |
| Material | Gold & Silver |
| Pulse Width | 0.1–10 ms |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Power Supply | Single Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Working Voltage | 220 V |
| Power | 200W |
| Brand | Divine |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Max Pulse Energy | 80 J |
| Usage Material | Platinum, Gold, Silver |
| Voltage | 220 |
| Country of Origin | Made in India |
| Cooling System | Water Cooling |
| Laser power | 200W |
| Power | 220V |
| Control cabinet size | 750 x 550 x 950mm |
| Manufacturing Brand | Divine Laser |
| Working table panel | 1200 x 600mm |
₹ 492000 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 200 W |
| Power | 200W |
| Laser Type | Fiber |
| Output Current | 100A |
| Material | Gold & Silver |
| Single pulse energy | 125 J |
| Pulse Width | 0.1–10 ms |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Power Supply | Single Phase |
| Usage/Application | For Soldering Purpose |
| Model Name/Number | DTE-200JW |
| Voltage | 230V |
| Usage Material | Silver, Gold |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Observing System | CCD |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1182000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 3 kW |
| Application | Auto Parts |
| Usage/Application | Industrial |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Operation Mode | Robot Mounted |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Cooling System | Water Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Manual |
₹ 482000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 2 kW |
| Application | metal parts |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Cooling System | Water Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Spot Size | 0.5 mm |
| Power Supply | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Operation Mode | Manual |
₹ 1852000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Automation Grade | Automatic |
| Laser Power | 1.5KW |
| Application | SHOWER |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Operation Mode | Automatic |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Spot Size | 0.5 mm |
| Power Supply | 220 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Axis Control | 4 Axis |
| Voltage | 220/380 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Speed | 1440 RPM |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 795000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Automation Grade | Manual |
| Laser Power | 2 kW |
| Application | Auto Parts |
| Usage/Application | Commercial |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Operation Mode | Manual |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Cooling System | Water Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
Mr. Upendra Patel (Owner)
Divine Techno Engineers
Plot No. 80, GIDC Wagohodia
Vadodara - 391760, Gujarat, India