Manufacturer of a wide range of products which include 100w raycus fiber laser source and 20w raycus fiber laser source.
₹ 285000 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | CW Fiber Laser |
| Output Power | 30 W |
| Center Wavelength | 1064 nm |
| Beam Quality M² | <1.3 |
| Modulation Type | CW |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Voltage | 220V |
| Working Life | 100000WORKING HOURE |
| Application | MARKING |
| Pulse Duration | 10–100 ns |
| Brand | RAYCUS |
| Repetition Rate | 1–20 kHz |
| Central Wavelength | 1064 nm |
| Fiber Delivery | QBH |
| Cooling | Air-cooled |
Output stability: < 5% Raycus Laser
Input power (DC): 24 V Raycus Laser
Power adjustment range: 10–100% Raycus Laser
Delivery cable length: 3 m (customizable) Raycus Laser
Dimensions: 310 × 116 × 260 mm Raycus Laser
Cooling: Air-cooled Raycus Laser
Operating temperature: 0–40 °C Raycus LApplications: Rust or paint removal, mold surface treatment, pre-weld cleaning, surface portrait or relief texturing
₹ 111500 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | CW Fiber Laser |
| Output Power | 20 W |
| Center Wavelength | 1064 nm |
| Beam Diameter | 7 +- 1 mm |
| Beam Quality M² | <1.3 |
| Modulation Type | CW |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Voltage | 220v |
| Working Life | 100000 working hours |
| Application | marking |
| Pulse Duration | 1–10 ns |
| Brand | raycus |
| Repetition Rate | 1–20 kHz |
| Fiber Delivery | QBH |
| Cooling | Air-cooled |
Excellent beam quality (M² < 1.5) and compact 7 mm beam.
Small, rapid pulses (120–150 ns) with moderate pulse energy (~0.66 mJ).
Versatile and reliable, with an adjustable power range and air cooling.
Versatile across diverse industrial processes such as marking, rust removal, surface treatment, and precision cleaning
Mr. Upendra Patel (Owner)
Divine Techno Engineers
Plot No. 80, GIDC Wagohodia
Vadodara - 391760, Gujarat, India